Czego się spodziewać w Nowym Ładzie? - Anna Diller Czego się spodziewać w Nowym Ładzie?

Czego się spodziewać w Nowym Ładzie?

Czego się spodziewać w Nowym Ładzie?

Nowy Ład jest na językach przedsiębiorców od wielu tygodni i z dnia na dzień robi się coraz goręcej. Niestety pomimo tego, że do końca roku niedaleko nadal nie wiemy z czym będziemy się mierzyć od 1.01.2022. Pojawiły się pierwsze projekty ustawy, a nawet jeden z nich przeszedł głosowanie w sejmie. Pomimo tego zmiany do projektu są wprowadzane właściwie codziennie. Znamy jednak główne założenia:

1) Wyższa kwota wolna od podatku
To zmiana, która na pewno dla wielu Polaków będzie zmianą na lepsze. Kwota wolna ma zostać podwyższona do wartości 30 tys złotych. To w praktyce oznacza, że osoby nie zarabiające tej kwoty rocznie nie będą musiały opłacać podatku. Niestety będą mogli z niej skorzystać osoby rozliczające się na podatku liniowym ryczałtowym.
A tym samym można powiedzieć, że na 100% zmiana jest na lepsze dla osób rozliczających się zgodnie z skalą podatkową.

2) Wyższy próg podatkowy
Kolejną zmianą jest przesunięcie progu podatkowego. Obecnie podatek 32%  należy opłacić od kwoty dochodu powyżej 85 528. Od nowego roku kwota ta ma zostać przesunięta do 120 tys. A to w praktyce oznacza, że osoby mające dochód do 120 tys będą opłacały 17% podatku. Osoby uzyskujące wyższe dochody będą musiały zapłacić wyżej podatek (32%) od nadwyżki ponad 120 tys. W praktyce część przedsiębiorców rozliczających się na podatku liniowym, którzy dziś osiągają dochody pomiędzy 85 500 a 120 tys będą mogli zmienić rozliczenie liniowe na podatek progresywny i będą 2% do przodu. To na co warto zwrócić uwagę podwyższenie progu to urealnienie go w stosunku do tego, ile dziś zarabiają Polacy.

3) Składka zdrowotna od dochodu
Ta zmiana wywołuje najwięcej kontrowersji. Obecnie składka zdrowotna odpowiedzialna za bezpłatną opiekę zdrowotną w ramach NFZ wynosi 9% i jest liczona od dochodu. Natomiast większość tej składki (7,75% można odliczyć od kwoty podatku do zapłaty). To w praktyce oznacza, że składka zdrowotna wcale nie jest aż tak dużym obciążeniem dla Polaków. Dla osób prowadzących JDG składka zdrowotna liczona jest wg określonego algorytmu, co powoduje, że staje się kosztem stałym ryczałtowym.

Zmiana, która ma dotyczyć wszystkich to zniesienie możliwości odliczania składki zdrowotnej. W praktyce oznacza to dociążenie każdego o wartość dotychczasowego odliczenia (7,75%).
Dodatkowo dla przedsiębiorców prowadzących JDG zmiana ma dotyczyć sposoby rozliczania składki zdrowotnej. Ma ona być liczone od ich dochodu procentowo. Dla niektórych to może oznaczać konieczność zapłaty składki zdrowotnej w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Na dziś wiadomo, że składka zdrowotna 9% będzie wynosiła dla osób rozliczających się podatkiem progresywnym ( wg progów), 4,9% dla osób rozliczających się podatkiem liniowym. A dla osób rozliczających się podatkiem ryczałtowym składka zdrowotna będzie liczona ryczałtowo w zależności od wielkości rocznego dochodu.
Dodatkowo projekt ustawy obciąża też składką zdrowotną wynagrodzenia dla zarządów spółek kapitałowych oraz fundacji i stowarzyszeń.

Jak przygotować się do Nowego Ładu?

Właśnie z powodu Nowego Ładu wielu przedsiębiorców boryka się z pytaniami „ co teraz mam zrobić?”-. jak zapłacić najmniej jak się da? W jaki sposób zachować swój zysk, miejsca pracy, dać podwyżki pracownikom oraz opłacić ciągle rosnące rachunki za prąd.
Niestety tutaj jedynym rozwiązanie jest chłodna kalkulacja. Najlepiej spotkać się ze specjalistą w dziedzinie podatków i policzyć kilka scenariuszy. Wtedy każdy z nas będzie mógł podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Poza aspektem ekonomicznym w mojej ocenie warto spojrzeć na ryzyko biznesowe, jakie mam plany na najbliższy czas, jakie mam dodatkowe źródła dochodu i jak one będą rozliczane. Nie tylko przychody  i koszty Twojej firmy mają znaczenie, ale Twoje plany zawodowe oraz sytuacja rodzinna również. Jak wiadomo, nie każde ryzyko da się wycenić, dopóki się nie wydarzy.

Co zrobić kiedy działam jako spółka z.o.o?

W mojej ocenie spółka z o.o. w Polsce jest nadal jednym z najbezpieczniejszych tworów do prowadzenia biznesu. Ogranicza ryzyko biznesowe i dość mocno chroni nasze prywatne majątki. Tak jak wcześniej wspominałam najpoważniejsza zmiana jaka dotyczy spółki z o.o. to kwestia składki zdrowotnej dla członków zarządu. W tym momencie ponownie należy przeliczyć różne scenariusze. Do najbardziej popularnych należą:
– pogodzenie się z nowym podatkiem
– zmiana wynagrodzenia zarządu na wynagrodzenie dla wspólników ( które zgodnie z projektem nie podlega składce zdrowotnej)
– otwarcie JDG na ryczałcie, gdzie będziemy wystawiali fakturę za zarządzanie
Dlatego zanim podejmiesz decyzję sprawdź, przelicz opcję i na chłodno dokonaj odpowiedniego dla siebie wyboru. Pamiętaj, że złote rozwiązania dobre dla każdego nie istnieją.

 

Czy warto zmienić formę prawną od 2022 roku?

Wielu właścicieli firm pyta mnie dziś, czy to jest dobry moment, aby przejść na spółkę z o.o.. Zawsze mówię, że nie wiem bez analizy sytuacji. W ostatnim czasie w ogromnej większość przypadków okazywało się, że przejście na spółkę z o.o. od stycznia będzie bardziej opłacalne. Ale byli też tacy przedsiębiorcy, gdzie po przeliczeniu wszelkich opcji wychodzili na zero albo nawet na minusie. W takich wypadkach spółka z o.o. nie będzie miała sensu. Myślę, że dobrą wskazówką może być dla Ciebie fakt, żejeszcze w lipcu i sierpniu spółka z o.o. drogą elektroniczną była rejestrowana w ciągu 3-5 dni roboczych. Obecnie te terminy wydłużają się nawet do 3 tygodni. Widać zdecydowanie większe zainteresowanie spółkami. Ja osobiście wiąże to z Nowym Ładem, przed którym większość osób próbuje uciec.

*wpis gościnny Justyny Bronieckiej. Justyna to przedsiębiorca, menadżer. Od prawie 10 lat właścicielka i twarz marki ZUS To Nie MUS. Jej misją jest edukacja i uświadamianie klientów odnośnie systemu podatkowego Chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli jakie są możliwości oraz z czym wiążą się poszczególne wybory.
Przeszkoliła ponad 5 tys osób. Jest często zapraszana na konferencje, wykładowca w szkołach wyższych. Jej szkolenia i wystąpienia oceniane są jako praktyczne, użyteczne i ciekawe. Fanka logicznego myślenia oraz ułatwiania sobie życia.
Od prawie 10 lat członek międzynarodowej organizacji Toastmasters, gdzie doskonali swoje umiejętności przemawiania publicznego oraz zarządzania. Otrzymała tam najwyższy tytuł DTM (Distinguished Toastmaster). Prywatnie pasjonatka podróży, szczególnie do Afryki.

Leave A Comment

Odbierz bezpłatny ebook!

Poznaj 11 sposobów na rozkręcenie fanpage-a na FB + Otrzymuj ciekawe porady biznesowe od założycielki Rozwijalni Kobiet!

We respect your privacy.